Podatki przy wynajmie mieszkań

Kupno mieszkania na wynajem może być naprawdę wspaniałą inwestycją.

W jeszcze lepszej sytuacji są osoby, które posiadają już mieszkania, a mieszkają w jakimś innym lokalu i dzięki temu mogą je wynajmować. Kiedy wynajmuje się takie nowe mieszkania, Gdańsk i wszystkie inne miasta oczywiście pobierają za to podatki. Wynajem mieszkania generuje bowiem dochód, od którego należy odprowadzić podatek.

Jak wygląda wynajem mieszkania od strony formalnej? Jeżeli już mamy na wynajem takie nowe mieszkania, Gdańsk oferuje naprawdę wiele możliwości. Przede wszystkim jest to miasto studenckie, dlatego znalezienie najemcy - szczególnie w okresie wakacyjnym - nie jest niczym trudnym. Ogłoszenie można zamieścić w lokalnej gazecie lub na popularnym portalu internetowym z ogłoszeniami.

Niezależnie od tego, czy są to stare czy nowe mieszkania, Gdańsk wymaga dopełnienia wszelkich formalności związanych z wynajmem. Przede wszystkim właściciel mieszkania ma obowiązek zgłosić fakt wynajmu mieszkania do odpowiedniego urzędu skarbowego. Należy tam wybrać sposób rozliczenia, a następnie za każdy miesiąc wynajmu odprowadzać podatek w określonej wysokości. Niedopełnienie tych formalności grozi karą grzywny.